Den Země u včelařů v Lipinách

Po loňské včelařské průpravě v areálu školy se letos děti ZŠ Horní Němčí se svými učiteli vypravili na včelařskou základnu ZO ČSV Nivnice, která se nachází v Lipinách nedaleko Nivnice.

Od školy mezi poli, po loukách i lesem jsou to 4 kilometry tam a totéž zpátky. Pro některé dnešní děti docela dost. Ale děcka z horněmčanské školy mají tohle všechno za humny, takže kdo chce, je kdykoliv a hned v přírodě. Samozřejmě škola je v tomto podporuje.

K této významné akci si škola vybrala pondělí 30. dubna, kdy mnohé školy měly ředitelské volno, protože následoval svátek 1. květen.

Již kolem deváté hodiny se pestrobarevný had štěbetajících dětí přiblížil k Lipinám. Zde na ně již čekal včelař pan Břetislav Lebloch, známý z loňské včelařské akce ve škole. Nejprve si všichni společně udělali malé opakování a doplnili si zapomenuté informace. Pak po třídách vyfasovali ochranné klobouky, kukly a někteří i obleky a šli se podívat, jak že to v tom úlu vypadá, a hlavně, jak to všechno funguje naživo. Byl to pro všechny zúčastněné ohromný zážitek, mohli si dokonce namočit svůj prst do čerstvé sladiny. Zážitek u včel si nenechali ujít ani učitelé.

Opodál byl připravený oheň k opékání špekáčků, také prostor ke hře s míčem byl k dispozici.

Před odchodem zpět do školy musel každý říct, co si o včelách a jejich životě zapamatoval. Potěšilo nás, že děti dokážou včely správně zařadit, umí popsat jejich tělo, ví, co má která včela v úlu za práci a uvědomují si, jak jsou pro nás včely důležité kvůli opylování.

Za to, že jsme mohli s dětmi prožít tento krásný den vděčíme i velmi dobré spolupráci se ZO ČSV Nivnice.

Fotoalbum z akce: