Výsledky vyšetření zimní měli 2020

Z výsledků vyšetření zimní měli je možno konstatovat, že vyšetření na varroázu je na uspokojující úrovni.

Včelaři, kteří mají vyšší počet roztočů než 3 na včelstvo, mají povinnost provést ošetření včelstev nátěrem plodu M1 s následnou fumigací. Ošetření je nutné provést nejpozději do 15. dubna. Včelaři s povinností jarního ošetření na to byli upozorněni. Ostatních se to netýká.

U vyšetření na mor včelího plodu zatím výsledky nejsou známé.

Pozvání na přednášku

ČSV, z.s., ZO Nivnice si Vás dovoluje pozvat na přátelské posezení spojené s přednáškou na téma:

LÉČENÍ VČEL V PRŮBĚHU ROKU
KYSELINOU ŠŤAVELOVOU A
KYSELINOU MRAVENČÍ

Přednášející je Mgr. Jiří Danihlík, Ph.D.
www.mojevcely.eu

Akce se koná v sobotu 7. března 2020 v 15:00
v přísálí kulturního domu v Dolním Němčí.

Při prezenci prosíme o uvedení evidenčního čísla včelaře (ti, kteří mají přiděleno).

Více informací k plánované přednášce na telefonu 777 649 004 (p. Bahula).

Výsledky vyšetření zimní měli 2019

Z doposud známého vyšetření zimní měli je možno konstatovat, že vyšetření na varroázu je na uspokojující úrovni. Včelaři s povinností jarního ošetření na to byli upozorněni. Ostatních se to netýká.

Vyšetření na mor včelího plodu u včelařů v ochranných pásmech je negativní. U individuálně žádajících zatím výsledky nejsou známé.

Zjištění MVP – mimořádná veterinární opatření – nařízení SVS

  • Ohnisko: obec Drslavice (SVS/2016/061826-Z) – ochranné pásmo v obcích: Bílovice u Uherského Hradiště, Částkov, Drslavice, Havřice, Hradčovice, Lhotka u Hradčovic, Maršov u Uherského Brodu, Mistřice I, Nedachlebice, Pašovice na Moravě, Podolí nad Olšavou, Popovice u Uherského Hradiště, Prakšice, Těšov, Uherský Brod, Újezdec u Luhačovic, Veletiny a Vlčnov.
  • Ohnisko: obec Bojkovice (SVS/2016/051195-Z) – ochranné pásmo v obcích: okres Uherské Hradiště: Bojkovice, Bzová u Uherského Brodu, Hostětín, Komňa, Krhov u Bojkovic, Nezdenice, Pitín, Přečkovice, Rudice, Šumice u Uherského Brodu a Záhorovice, okres Zlín: Hrádek na Vlárské dráze, Kladná – Žilín, Luhačovice, Rudimov a Slavičín.

Tato nařízení SVS se týkají také některých členů ZO ČSV Nivnice, kteří mají umístěna svá včelstva v dotčených lokalitách.